Jak założyć swój pierwszy ogródek warzywny
Warzywa są pysznym i pożywnym sposobem na dodanie do swojej diety większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego. Jedzenie większej ilości owoców i warzyw wiąże się z niższym ryzykiem otyłości, chorób serca, cukrzycy typu 2 i kilku rodzajów raka. Ogródek przydomowy może dać Ci możliwość uprawiania własnej żywności w domu.

Nie potrzebujesz dużo miejsca ani drogiego sprzętu, aby założyć ogród warzywny; nawet mały pojemnik lub skrzynka okienna może zapewnić Ci świeże produkty. Ogród warzywny oferuje również inne korzyści: jest to przyjemne hobby, które może być zarówno relaksujące, jak i satysfakcjonujące, zapewnia ćwiczenia w postaci lekkiej pracy fizycznej (co jest doskonałe dla zdrowia) i pozwala zaoszczędzić pieniądze poprzez uprawę własnej żywności zamiast kupowania jej w sklepie.

Oto kilka pomysłów na to, jak zacząć ogród warzywny:


Decydujcie, co uprawiać


Jaki rodzaj warzyw chcesz uprawiać? Podczas gdy niektóre warzywa są łatwe w uprawie, inne są bardziej wymagające, w zależności od klimatu w twoim regionie. Informacje o najlepszych warzywach do uprawy w danym regionie można znaleźć online w przewodnikach roślinnych danego regionu. Ponadto można wybrać warzywa, które są pożywne, aby pomóc spełnić potrzeby dietetyczne. Można również pomyśleć o sposobach włączenia rodziny w ten proces. Na przykład, dzieci mogą cieszyć się z uprawy swoich ulubionych warzyw z nasion, takich jak marchewki lub pomidory.


Wybierz odpowiednią lokalizację


Jak dużo słońca dostaje Twój ogród każdego dnia? Wybierając lokalizację dla swojego ogrodu, upewnij się, że wybierzesz słoneczne miejsce, które otrzymuje około ośmiu godzin bezpośredniego słońca każdego dnia. Możesz użyć aplikacji ogrodowej lub aplikacji na iPhone'a, aby określić ilość słońca, jaką otrzymuje każde miejsce na Twoim podwórku.


Jaki rodzaj gleby ma Twój ogród? Gleba na niektórych obszarach może mieć słaby drenaż, być zbyt piaszczysta, zawierać zbyt dużo gliny lub być zbyt zasadowa. Niektóre gleby mogą nie być najlepsze do uprawy warzyw. Możesz wykonać jedną lub więcej z następujących czynności, aby poprawić stan gleby w swoim ogrodzie:


  • dodać materii organicznej (kompostu lub innego materiału organicznego)
  • przekopać glebę
  • dodać piasku, mchu torfowego lub innych materiałów w celu poprawy drenażu
  • dodać wapna, aby gleba była mniej zasadowa
  • zastosować inne techniki ogrodnicze w celu poprawy gleby.


Jaki jest obwód Twojego ogrodu? Ważne jest, aby rozważyć obszar, w którym będziesz pracować w swoim ogrodzie. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe, możesz wybrać obszar, w którym istnieje mniejsze ryzyko obrażeń. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na warzywa, które chcesz uprawiać.
Wybierz swoje warzywa


Jakie warzywa chcesz uprawiać? Jest wiele warzyw do wyboru, ale powinieneś zastanowić się, co lubisz jeść i co najlepiej rośnie w twojej okolicy. Niektóre warzywa lepiej uprawiać w określonych porach roku. 


Na przykład sałatę i szpinak lepiej uprawiać wiosną i jesienią, natomiast groszek, fasolę i marchew lepiej uprawiać latem. Niektóre warzywa lepiej uprawiać w określonych miejscach ogrodu niż w innych. Na przykład pomidory i kabaczki lepiej uprawiać w gruncie, natomiast sałatę, marchew i groszek lepiej uprawiać w pojemnikach. Informacje o tym, które warzywa najlepiej rosną w danym miejscu, można znaleźć w przewodnikach roślinnych danego państwa. 


Informacje na temat najlepszych warzyw do uprawy organicznej można również znaleźć w lokalnej spółdzielni lub w Internecie.


Wybór pojemników lub obszaru ogrodu


Niektóre warzywa mogą być uprawiane w pojemnikach, a inne w ziemi. Jeśli chcesz uprawiać warzywa w pojemnikach, wybierz duży, szeroki pojemnik, który ma otwory w dnie dla drenażu. Możesz również uprawiać warzywa w podniesionych łóżkach, które są pojemnikami wyniesionymi ponad ziemię.


Niektóre warzywa, takie jak kukurydza, są lepsze do uprawy w ziemi, podczas gdy inne, takie jak marchew, są lepsze do uprawy w pojemnikach. Można również mieszać te dwa, rosnąc niektóre warzywa w pojemnikach, a inne w ziemi. Zastanów się, ile masz miejsca i jakie warzywa najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie.
Przygotowanie gleby


Jeśli twoja gleba jest uboga, możesz ją ulepszyć, dodając materię organiczną, taką jak kompost, obornik lub inne materiały, które pomogą poprawić jej strukturę i żyzność. Może to poprawić zdolność gleby do zatrzymywania wody i składników odżywczych oraz zwiększyć jej zdolność do prawidłowego drenażu.


Możesz również poprawić swoją glebę poprzez dodanie składników odżywczych, takich jak azot i fosfor, które można kupić w lokalnym sklepie ogrodniczym. Ile masz czasu? Czy masz czas, aby wykopać obszar ogrodu, usunąć kilka górnych cali gleby i zastąpić ją nową ziemią, aby poprawić jej strukturę? Jeśli nie, możesz być w stanie poprawić swoją glebę, dodając materię organiczną do istniejącej gleby, zamiast ją wykopywać.


Upewnij się, że dodajesz wystarczająco dużo materiału, aby poprawić strukturę i żyzność swojej gleby.


Podsumowująć


Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, możesz rozpocząć sadzenie swojego ogrodu warzywnego. Możesz kupić nasiona lub sadzonki w lokalnym sklepie z artykułami ogrodniczymi.


Pamiętaj, aby sprawdzić instrukcje z tyłu opakowania nasion lub etykiety na sadzonkach, aby wiedzieć, jak je sadzić. Możesz również zasadzić warzywa z ogrodu lub sklepu spożywczego. Ciesz się swoimi świeżo wyhodowanymi warzywami!


Nie zapominaj też o podlewaniu warzyw, zwłaszcza podczas gorącej lub suchej pogody. Ciesz się świeżymi warzywami ze swojego ogrodu!

Popularne posty z tego bloga

Kiedy przycinać krzewy w ogrodzie