Kiedy przycinać krzewy w ogrodziePrzycinanie krzewów w ogrodzie to zadanie niezbędne dla zachowania zdrowia roślin. Bez regularnego przycinania krzewy mogą stać się przerośnięte, wrzecionowate i nieatrakcyjne. Wiedza o tym, kiedy należy przycinać krzewy, pomoże zapewnić im najlepszą opiekę, niezbędną do zdrowego wzrostu. Najważniejsze jest przycinanie o odpowiedniej porze roku, aby uzyskać pożądany kształt i zapewnić krzewom najlepsze warunki do rozwoju.

W zależności od rodzaju krzewu najlepszym momentem na przycinanie może być późna zima, wiosna lub lato. Jeśli nie wiesz, kiedy przycinać krzewy, nie martw się - zastosuj się do tych prostych wskazówek, a Twój ogród będzie wyglądał pięknie w krótkim czasie.


Co to jest przycinanie krzewów?


Przycinanie krzewów polega na usuwaniu z nich chorych, uszkodzonych lub martwych gałęzi. Przycinanie o odpowiedniej porze roku sprawi, że krzewy będą miały pożądany kształt. W zależności od rodzaju krzewu, przycinanie krzewów może być wykonywane późną zimą, wiosną lub latem. Przycinanie krzewów różni się od przycinania żywopłotów. Żywopłoty są często przycinane, aby nadać im formalny kształt. Z drugiej strony krzewy pozostawia się do naturalnego wzrostu, ale przycina się je, aby zachować ich kształt.


Niektóre krzewy można przycinać na oba sposoby, w zależności od tego, jaki wygląd się preferuje. Przycinanie krzewów może obejmować następujące czynności: Usuwanie martwego drewna, przerzedzanie zatłoczonych gałęzi, kontrolowanie wysokości i szerokości krzewów oraz utrzymywanie żywopłotu.


Korzyści z przycinania krzewów

- Poprawia przepływ powietrza wokół roślin, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób. Chore i niezdrowe krzewy mogą szybko stać się problemem, który może rozprzestrzenić się na sąsiednie rośliny. Przycinanie krzewów pomoże poprawić przepływ powietrza wokół nich i zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.


- Poprawia wygląd roślin. Pięknie uformowane krzewy doskonale wyglądają w ogrodzie. Krzewy pozostawione bez kontroli mogą stać się wrzecionowate i niesforne, wysokie i cienkie lub szerokie i przysadziste.

Przycinanie o odpowiedniej porze roku zapewni krzewom wspaniały wygląd.


- Pomaga roślinom lepiej rosnąć. Zdrowe rośliny są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Przycinając krzewy o odpowiedniej porze roku, można poprawić ich zdrowie. Przycinanie może także pomóc w kontrolowaniu wielkości krzewów, zwłaszcza jeśli rosną one w pobliżu chodnika lub podjazdu.


- Wspomaga kwitnienie. Niektóre krzewy kwitną naturalnie, inne nie. Przycinając krzewy o odpowiedniej porze roku, można zwiększyć ich szanse na kwitnienie. Przycinanie wiosną może także pomóc w wypuszczeniu nowych przyrostów, które zapewnią kolor jesienią.


Różne rodzaje krzewów i ich potrzeby w zakresie przycinania

- Krzewy kwitnące. Krzewy te często przycina się wiosną, aby pobudzić je do wzrostu i kwitnienia. Można je także przycinać jesienią, aby kontrolować ich wielkość. Do popularnych krzewów kwitnących należą hortensje, rododendrony i róże.


- Krzewy o kolorowych, jesiennych liściach. Krzewy te można przycinać jesienią, aby pobudzić je do nowego wzrostu i obfitości kolorowych jesiennych liści.

Do popularnych krzewów jesiennych należą krabary, klony japońskie i miłorzęby.


- Krzewy zimozielone. Te krzewy nie tracą liści jesienią. Pozostają zielone przez cały rok. Można je przycinać przez cały rok, ale najczęściej na wiosnę.


Przycinanie późną zimą

Niektóre krzewy można przycinać późną zimą, ale najczęściej robi się to wiosną lub latem. Wybór odpowiedniej pory roku na przycinanie zależy od rodzaju krzewu. Podczas przycinania późną zimą najlepiej jest przycinać młode krzewy, takie jak hortensje i kamelie.


Przycinanie dojrzałych krzewów, takich jak róże, rododendrony i kaliny, może spowodować rozprzestrzenianie się chorób na inne krzewy w ogrodzie, dlatego najlepiej przycinać je wiosną lub latem. Późna zima to dobry czas na przycinanie młodych krzewów, które zostały niedawno posadzone.


Przycinanie wiosenne

Niektóre krzewy można przycinać wiosną, a inne należy przycinać jesienią. Przycinanie wiosną jest najlepsze dla krzewów, które kwitną wiosną i jesienią lub które mają kolorowe liście jesienią. Jest to także dobre rozwiązanie dla krzewów podatnych na choroby pod koniec zimy, takich jak wibratory, forsycje i psianki. Do popularnych krzewów, które można przycinać wiosną, należą hortensje, nazywane jednymi z najlepszych krzewów do przycinania.


Wiosna to także najlepsza pora roku na przycinanie róż. Przycinanie róż wiosną jest ważne, ponieważ są one podatne na choroby, takie jak czarna plamistość i rdza. Najlepiej przycinać je wiosną, gdy róże są w stanie spoczynku i nie rosną aktywnie.


Przycinanie letnie

Niektóre krzewy można przycinać przez cały rok, ale najlepszy czas na ich przycinanie to późna zima lub wiosna. Lato to dobry czas na przycinanie bukszpanów i cisów. Inne krzewy, które można przycinać przez cały rok, to ostrokrzewy, forsycje i kaliny.


Techniki przycinania

- Wybór odpowiedniego narzędzia. W zależności od rodzaju krzewu, który trzeba przyciąć, potrzebne będzie inne narzędzie. Warto znaleźć narzędzie, które jest ostre, łatwe w użyciu i zapewnia odpowiednią siłę nacisku.


- Cięcie nad pąkiem. Podczas przycinania krzewów należy pozostawić odpowiednią ilość liści, aby chronić roślinę przed szkodnikami i chorobami. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest cięcie nad pąkiem.

Oznacza to, że należy ciąć nad punktem wzrostu, takim jak liść lub pąk.


- Cięcie po przekątnej. Jest to kolejny sposób na zapewnienie cięcia nad pąkiem. Cięcie po przekątnej zapobiega zamykaniu się rany, co może prowadzić do chorób.


- Czyszczenie narzędzi. Dla zdrowia krzewów ważne jest czyszczenie narzędzi między kolejnymi cięciami. Można to zrobić, przepuszczając sekator pod strumieniem wody z węża ogrodowego lub przepuszczając ostrze pod strumieniem wody z kranu. Narzędzia można również czyścić środkiem antybakteryjnym, takim jak alkohol.


- Pielęgnacja ran. Ważne jest, aby upewnić się, że odpowiednio pielęgnujesz rany pozostawione przez przycinanie. Można to zrobić nakładając na ranę środek antybakteryjny. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na roślinę.


Narzędzia do przycinania.

- Sekatory. Przydadzą się do większości krzewów, choć najlepiej sprawdzą się w przypadku małych krzewów. Mają zakrzywione ostrze, które pozwala na cięcie gałęzi o średnicy do 6 cm. - Piła ręczna. Jest to idealne rozwiązanie dla krzewów o średnicy powyżej 6 cm. Jest również dobra do pozbywania się łodyg i korzeni. - Nożyce do gałęzi. Przydają się do gałęzi, które są zbyt grube, by ciąć je ręcznymi nożycami. Są najlepsze do gałęzi o średnicy powyżej 6 cm.


Częste błędy w przycinaniu

- Cięcie zbyt blisko pąka. Może to doprowadzić do niechlujnego wyglądu krzewu. Jeśli chcesz, aby roślina wyglądała schludnie, lepiej pozostawić liście i gałęzie dłuższe niż zwykle.


- Zapominanie o czyszczeniu narzędzi. Czyszczenie narzędzi jest ważne dla zapobiegania chorobom. Należy je czyścić między kolejnymi cięciami i po zakończeniu przycinania krzewu.


- Zapominanie o pielęgnacji ran. Na rany powstałe podczas przycinania należy nałożyć środek antybakteryjny. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób na krzewie. - Nie wiemy, kiedy przycinać. Ważne jest przycinanie o odpowiedniej porze roku, aby krzew miał czas na prawidłowe odrastanie.


Porady dotyczące skutecznego przycinania

- Zawsze czyść swoje narzędzia. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.


- Zwróć uwagę na porę roku. Niektóre krzewy można przycinać przez cały rok, ale najlepiej rosną, gdy są przycinane o odpowiedniej porze roku.


- Uważaj, aby nie przyciąć zbyt wiele. Podczas przycinania krzewów łatwo jest dać się ponieść emocjom. Upewnij się, że przycinasz tylko to, co jest konieczne.


- Zwróć uwagę na sposób przycinania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak założyć swój pierwszy ogródek warzywny